“Çiftçiye Hizmet Böyle de Olur” dedirten başarı sıralaması

İLETİŞİM BİLGİLERİ

KONYA YOLU 4. KM

KARAPINAR / KONYA

+90 332 755 39 99

 

Türkiye’de toprak tahlili yapan 280 laboratuardan, standarda uygun analiz yapan 14. Laboratuardan 7.si Karapınar’da.


Toprak Gübre ve Su Kaynakları Merkezi Araştırma Enstitüsü laboratuarı tarafından, standart toprak örneği hazırlanarak Türkiye de faaliyet gösteren 280 toprak analiz laboratuarlarına gönderilmiş ve toprakların analizleri yapılmıştır.

Bu çalışma ile Toprak analiz laboratuarlarının performansları araştırılmış ve en iyi analiz yapan laboratuarlar belirlenmiştir. Bu analiz raporları aynı kurum tarafından incelenmiş ve sonuçların parametrelere uygun ve doğruluk sınırları içinde kaldığı tespit edilen, Türkiye genelindeki 280 laboratuarın içinden, tüm tahlilleri doğru yapan sadece 14 laboratuar olduğu ve bunlardan birisinin de, Karapınar’da C.04.045 Kodlu Sözen Toprak Analiz Laboratuarı olduğu ilanen açıklanmıştır. Son yıllarda Konya ve hatta ülke tarımdan adından sıkça bahsettirmeye başlayan ilçemiz adına böylesine anlamlı bir derecesinin de Karapınar’dan çıkması ayrı bir gurur kaynağı teşkil etti.


Türkiye genelinde ilk 7. sırada yer alan Sözen Toprak Analiz Laboratuarı Yetkilisi Ziraat Mühendisi Ayşegül Demirtaş, konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, bu dereceden duyduğu memnuniyeti ifade ederek “ Sözen Grubu olarak bölgemizde tarımsal gelişmeyi misyon edindik.  Bu amaçla bölgemizde son teknoloji analiz cihazları ile donatılmış olan kendi laboratuarımızı açarak çiftçimizin hizmetine sunduk. Çiftçilerimizin birim dekardan en yüksek verimi ve kaliteli ürün alabilmeleri için mutlaka topraklarını titizlikle ve standartlara uygun tahlil ettirmeleri gerekmektedir.  İlçemiz topraklarının genel olarak organik madde değerleri düşük ve PH’sı yüksek seviyelerde olduğu gerçektir. Organik maddeyi artırmak için, yeşil gübre ve hayvan gübresi kullanmak gerekir. Çiftçilerimizin sırf devletten destek almak adına değil, kendi öz varlıklarını tanımaları ve sahip çıkmaları adına tahlil konusunda hassas davranmalarını bekliyoruz. Kurum olarak bizlerin bu konudaki hassasiyetimiz yetkili bilimsel kurum tarafından da tescil edilmiştir. Türkiye genelinde 7. sırada olmakla hem kendi adımızı hem de ilçemiz Karapınar’ın adını ilk sıralara taşımanın haklı gururunu yaşıyoruz” dedi.
Konu ile ilgili sonuç ayrıntıları www.tgae.gov.tr isimli web adresinde yayınlanmaktadır.